Колач со вишни

by | Окт 19, 2023 | 0 comments

Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Колач со вишни

Simona Simonovska
Овошен колач со вишни
подготовка 10 minutes
готвење 20 minutes
порции 12

Чекори на подготовка
 

  • Јајцата се матат со сите останати состојки , се премачкува калапот со масло , во калапот се истура дек од смесата , се редат вишните , па повторно смеса.
  • Се става да се пече 20 минути на 200 степени. Со чепкалка за заби проверете дали тестото е испечено.
  • Декорирајте со шеќер во прав од Витаминка

Намирници
  

  • 5 јајца
  • 300 гр шеќер
  • 200 мл масло Брилијант
  • 200 мл јогурт
  • 1 прашак за пециво од Витаминка
  • 400 гр брашно
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг