Свежа салата со крцкаво тофу

by | Ное 28, 2023 | 0 comments

Дел од денот: вечера, ручек
Тип: веган, посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Свежа салата со крцкаво тофу

Vkusno bez meso
Мојата крцкава тофу свежа салата е патека кон здрав живот и вкусна радост. Вреди да се проба.
подготовка 10 minutes
готвење 20 minutes
вк. време 30 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Насечкај го тофу сирењето на коцки
 • Додади една лажица густин и добро измешај го
 • Стави го тофу сирењето во тава за печење обложена со хартија за печење
 • Додади куркума, зачин за скара и зачин за помфрит од Витаминка
 • Измасирај го сирењето со раце и стави го да се пече на 180 Ц околу 20 минути
 • На последните 5 минути вклучи вентилатор
 • Насечкај свежа зелена салата, додади сол, маслиново масло ладно цедено од Витаминка, свежо цеден лимон и една лажица лимета од Витаминка
 • Измасирај ја салатата нежно со раце за да го впија сосот
 • Додади го веќе испеченото и крцаково тофу сирење

Намирници
  

 • 400 гр. тофу сирење
 • 3 лажици маслиново масло за готвење и пржење од Витаминка
 • 2 лажици маслиново масло ладно цедено од Витаминка
 • 1 лажица куркума од Витаминка
 • 2 лажици зачин за скара од Витаминка
 • 1 лажица зачин за помфрит од Витаминка
 • Свежа зелена салата
 • 1 лажица густин
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг