Ресана торта

by | Јан 12, 2024 | 20 comments

Дел од денот: вечера, доручек, ручек
Тип: останато
Teжина: лесно

Ресана торта

Viktorija Ristovska
Ресана торта

Чекори на подготовка
 

 • ИНСТРУКЦИИ ЗА ПРИГОТВУВАЊЕ
 • 1.Секое колаче ресана исечете го на 4 парчиња и ставете ги сите ресани во голем длабок сад.
 • 2.Ставете тенџере на оган. Додајте ги во него млекото и маргаринот. Мешајте додека маргаринот не се стопи целосно, а кога ќе се случи тоа, тргнете го тенџерето од огнот. Оставете го да се олади.
 • 3.Со изладеното млеко прелијте ги ресаните. Додајте ги исечканите ореви. Мешајте внимателно со дрвена лажица или со рака. При мешањето не употребувајте премногу сила за да не се издробат ресаните.
 • 4.Со рацете оформете ја смесата по желба или ставете ја во голема модла.
 • 5.За попримамлив изглед, стопете поголемо количество темно чоколадо и прелијте ја тортата. Најлесен и најбрз начин да ја завршите тортата е само да изрендате чоколадо по целата нејзина површина.
 • 6.Оформената торта оставете ја да отстои во фрижидер 2-3 часа.

Намирници
  

 • *750гр ресани
 • *250мл млеко
 • *250гр маргарин 1коцка
 • *1шолја ситно исечкани ореви
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

20 коментари

 1. Marija Ristevska

  5 stars
  Ке ја пробам обавезно.Изгледа Топ

  Reply
 2. Jovanka Petrusevska

  5 stars
  Odlicno kombinacija na resanite so pudingot od sumsko ovosje

  Reply
 3. Jelena Stankova

  5 stars
  Fkusna

  Reply
  • Menka Karafiloska

   Slikava e moja ,napravete si svoja a ne so kradena da ucestvuvate

   Reply
   • Viktorija Ristovska

    Menka Karafilovska Nitu ve znaam,nitu ve poznavam Receptot i Slikata se licno moi.Dokolku navistina vi se dopadna ve pokanuvam licno da vi go prigotvam ,no so vakvi lagi ke ve zamolam da pretanite.

    Reply
    • Mena Karafiloska

     Receptot moze e vas ama slikata e moja i e prijavena

     Reply
     • Viktorija Ristovska

      Da ve narecam Mena ili Menka zatoa sto kako sto gledam imate 2profili tuka na tastify ako bese vasa slikata ke bese ovjavena kaj vas vo recepti a nemase a objavuvate tuga slika i da si komentirate so vasi napraveni profili kako sto vi napisa edna devojka pod vasata slika.Vi kazav so ubavo i nema da se povtoruvam slikata e licno moja kaj sakate prijavete zatoa sto i jas vas ke ve prijavam za kleveta.Imajte Ubav den i ne de sluzete so lagi i manipulacii.

 4. Kristina Kristina

  5 stars
  Брз, Вкусен и одличен рецепт

  Reply
 5. Milena Mihajlovska

  5 stars
  Yummy 😋

  Reply
 6. Elena Petrevska

  5 stars
  Прекрасен рецепт

  Reply
 7. Lidija Ristovska

  5 stars
  Прекрасно изгледа,секогаш изненадуваш

  Reply
 8. Emilija Simonovska

  5 stars
  Перфекција

  Reply
 9. Marija Petrovska

  5 stars
  Bravo da imase 10zvezdicki 10ke vi dadev ,Tortata e preubava na izgled a sigurno i na vkus.

  Reply
 10. Martina Popovska

  5 stars
  Viki kako i sekogas znaes da iznenadis so nekoja preubava torta,idam da ja probam ako ima uste 😀

  Reply
  • Viktorija Ristovska

   5 stars
   Martina mila i da se potrosi za tebe vednas ke napravam 😀Obavezno moras da ja probas vkusot e fantasticen 😀

   Reply
 11. Aleksandra Markovska

  5 stars
  Интересно,Треба да се проба.

  Reply
 12. Nikolina Angelovska

  5 stars
  Одлично парче торта

  Reply
  • Sandra Stojkovska

   5 stars
   Extra

   Reply
 13. Milena Mihajlovska

  5 stars
  Благо ,мммм 😋А кој не сака ваков преубав десерт ✋

  Reply
 14. Liljana Stefanovska

  5 stars
  Веќе испробано,секоја чест за оваа преубава торта.Јас штом го видов вашиот рецепт решив да ја направам оваа торта.И што да кажам вкусот неверојатен,децата ја изедоја целата!!!

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг