Раванија

by | Апр 23, 2024 | 1 comment

Дел од денот: вечера
Тип: посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Раванија

Мартина Илова
Дефинитивно еден од моите омилени старински рецепти, кој го подготвувала мојата баба, мајка ми и јас сега.
подготовка 10 minutes
готвење 25 minutes
вк. време 35 minutes
порции 8

Чекори на подготовка
 

 • Измешајте ги сите состојки во еден поголем сад.
 • Во тавче број 26 или 28 врз хартија за печење истурете ја смесата.
 • Печете на 185С околу 25 минути.
 • По желба декорирајте со шеќер во прав.

Намирници
  

 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша млака вода
 • 2 чаши брашно
 • 1/2 сончогледово масло Брилијант
 • 1 ванилин шеќер Витаминка
 • 1 прашок за пециво Витаминка
 • 200 г мармалад од цреша Витаминка
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

1 Comment

 1. Katerina Jordanoska

  5 stars
  Одлично

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг