Чизкејк со јагоди

by | Мај 29, 2024 | 1 comment

Чизкејк со јагоди

Viktorija Ristovska

Чекори на подготовка
 

 • Сомелете ги чајните бисквити во прав, измешајте ги со шеќер и стопен путер. Добиената смеса притиснете ја во кружен плех. Ставете го во фрижидер да се стегне околу еден час.
 • Изматете го кремот во шлагот.
 • Направете го филот во добар блендер, ставете тенко исечени јагоди, намаз од сирење, шеќер и екстракт од ванила.
 • Рачно изматете го шлагот во остатокот од филот и прелијте врз изладената бисквитна подлога.
 • Ставете го преку ноќ да се стегне во фрижидер.
 • Послужете со свежо сечкани јагоди.

Намирници
  

Состојки за основата:

 • 200 грама чајни бисквити
 • 100 грама стопен путер
 • 2 лажици шеќер

Состојки за кремот:

 • 450 грама крем сирење
 • 200 грама свежи јагоди
 • 200 грама шлаг
 • 150 грама шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

1 Comment

 1. Simona Todorovska

  5 stars
  Odlicno

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг