Солени Стапчиња

by | Јун 4, 2024 | 0 comments

Солени Стапчиња

Biljana Momiroska

Чекори на подготовка
 

 • Се замесува меко тесто
 • Се остава да кисне повеќе од 30мин
 • Се кинат мали топчиња кои се поставуваат на намаслена површина
 • Се сукаат танко и се виткаат со намаслена рака како пури
 • Се редат во плех
 • Се премачкуваат со јајце и се посочуваат
 • Се печат на 180° околу 20минути

Намирници
  

 • 1 килограм Брашно
 • 1 коцка Свеж Квасец
 • 3 лажици Шеќер
 • 300 милилитри Млеко
 • 200 милилитри Масло Брилијант
 • 1 лажица Сол
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг