Мартина Илова

Баклава со крем од ф’стак

Баклава со крем од ф’стак

Баклава со крем од ф’стак Мислам дека го имаме победникот во баклавите - ова е лудило! 🤩 500 г кори за баклава350 г крем од ф’стак Витаминка200 г мелени оревиСончогледово масло за попрскување БрилијантЗа шербет:500 мл вода600 г шеќер1 ванилин шеќер Витаминка Соединете...

Раванија

Раванија

Раванлија Дефинитивно еден од моите омилени старински рецепти, кој го подготвувала мојата баба, мајка ми и јас сега. 1 чаша шеќер1 чаша млака вода2 чаши брашно1/2 сончогледово масло Брилијант1 ванилин шеќер Витаминка1 прашок за пециво Витаминка200 г мармалад од цреша...

Посни такоси

Посни такоси

Посни такоси Брз и многу интересен оброк, кој верувам ќе се допадне секому! 4 тортиљи50 г смоки Стоби Флипс ВитаминкаЗа полнење:МарулаСецкана тунаЗа прелив:3 лажички посен мајонез Витаминка1 лажичка сок од лимон Измелете ги смоките во сецко.Земете една тортиља,...

Толумби

Толумби

Толумби Направени по традиционален рецепт, превкусни и сочни…ги снемува за 5 минути 🤤 500 мл вода1 филџан зејтин Брилијант400 г брашно1 пециво Витаминка6 јајцаЗа шербет:600 мл вода900 г шеќер1 ванилин шеќер Витаминка Подготовка:Ставете ја водата заедно со зејтинот да...

Мини чизкејк

Мини чизкејк

Мини чизкејк Брз и многу едноставен рецепт од само 4 состојки, а верувам дека ќе му се допадне секому! 126 г Деспина кекс @vitaminka.mk125 г путер150 г мармалад од јагода @vitaminka.mk200 мл хопла Растопете го путерот.Деспина кексот ставете го во блендер и додадете го...

Пита со корнфлекс

Пита со корнфлекс

Пита со корнфлекс Моето ново откритие на совршенство, на кое бев доста скептична за вкусот…но на крај излезе се совршено! 250 г корнфлекс @vitaminka.mk2 јајца300 г кисело млеко100 мл сончогледово масло @vitaminka.mk200 г дробено сирење2 лажички сол Изматете ги јајцата...

Чоко фантазија торта

Чоко фантазија торта

Чоко фантазија торта Тортата ја нареков така бидејќи нејзиниот вкус е вистинска фантазија, а не ви одзема повеќе од 2 часа за подготовка. 3 готови пандишпани750 мл млеко3 пудинзи Пастела Витаминка3 лажици шеќер1 ванилин шеќер Витаминка250 г маргарин200 г шеќер во прав...

Печени сендвичи

Печени сендвичи

Печени сендвичи Дефинитивно после првиот залак знаев дека е моето ново омилено јадење. Толку сочно, вкусно, но и мноогу крцкаво. 6 бургер лепчиња200 г мелено месо100 мл кечапМасло за јадење1 лажиче вегета Дафинка1 лажиче сол1/2 лажиче бибер200 г кашкавал100 г...

Чурос

Чурос

  Чурос Доколку немате идеја што да подготвите за денот на вљубените - овој брз и лесен десерт е токму вистинскиот избор! 200 мл вода50 г путер140 г брашно3 лажици шеќер1 ванилин шеќер Витаминка1/2 прашок за пециво Витаминка1 јајцеЗа прелив:100 г чоколада за...