Viktorija Ristovska

Чизкејк со јагоди

Чизкејк со јагоди

Чизкејк со јагоди Состојки за основата:200 грама чајни бисквити100 грама стопен путер2 лажици шеќерСостојки за кремот:450 грама крем сирење200 грама свежи јагоди200 грама шлаг150 грама шеќер1 лажичка екстракт од ванила Сомелете ги чајните бисквити во прав, измешајте...

Палачинки

Палачинки

Палачинки Палачинки Потребни состојки:0.5 л кисела вода300 гр брашно1 кесичка прашок за печиво0.5 кесичка сода бикарбонапрстофат масло по потреба (за подмачкување на тавата) Начин на приготвување:Во сад истурете ги киселата вода и маслото, а потоа постепено додајте ги...

Американски палачинки

Американски палачинки

Американски палачинки Американски палачинки 2 Банани1.5 чаша Овесни снегулки2 Јајца1 Ванила2 мали лажици Сода бикарбона0.5 лажичка СолЧоколаден преливПутер од кикири/лешнициМедШумско овошје пудингТемно чоколадо Постапка:Состојките за смесата ги блендирате и ги...

Пица

Пица

Пица Пица 1 Тесто за Пица3 лажици Кисела павлака7 парчињаСалама100 гр Кашкавал100 гр Моцарела1 пакетче Печурки3 лажици МаслоКечап и мајонез Подготовка:1. Загрејте ја рерната.2. Подгответе ја основата за пица3. Павлаката намачкајте ја рамномерно и ретко по целата...

Крем банана торта

Крем банана торта

  Крем банана торта Крем банана торта Потребни состојки-300гр кисела павлака-300мл изматена слатка павлака-300гр мелени бисквити-300гр крем банани-100гр шеќер во правГлазура-150мл слатка павлака-200гр чоколадо 1.Исечете ги крем бананите на мали парчиња.2.Настрана...

Орео торта

Орео торта

  Орео торта Орео торта Потребни состојкиПодлога350 гр Орео бисквити125 гр маргарин2 лажици шеќер во правФил400 мл кисела павлака100 гр шеќер300 мл слатка павлака200 гр бело чоколадоДекорација200 мл слатка павлака200 мл црно чоколадо за готвење...

Ресана торта

Ресана торта

Ресана торта Ресана торта *750гр ресани*250мл млеко*250гр маргарин (1коцка)*1шолја ситно исечкани ореви ИНСТРУКЦИИ ЗА ПРИГОТВУВАЊЕ1.Секое колаче ресана исечете го на 4 парчиња и ставете ги сите ресани во голем длабок сад.2.Ставете тенџере на оган. Додајте ги во него...