Благи рецепти

Здраво Bounty

Здраво Bounty

Здраво Bounty Банана, кокос и happy dark …. И тадамммм!!! 1 или 2 банани3-4 лажици кокос1 happy dark чоколадоМалини по желба Се гмечи бананата во мал пластичен сад. Врз неа се става кокосот . Се заедно се меша додека . Доколку ви е течно од бананата ставете уште...

Чизкејк

Чизкејк

Чизкејк Lesno i mnogu vkusno Melena plazmaPuter ili margarinSeker vo pravMocarelaSlatka pavlakaMlekoJagodiKapini Se mesa 400 gr puter so seker vo prav so malku mleko.Se staca vo okruglen pleh se pleska se istava da se stvdne.Se mesa so mikser 200 gr.slatka pavlaka.se...

Чизкејк со јагоди

Чизкејк со јагоди

Чизкејк со јагоди Состојки за основата:200 грама чајни бисквити100 грама стопен путер2 лажици шеќерСостојки за кремот:450 грама крем сирење200 грама свежи јагоди200 грама шлаг150 грама шеќер1 лажичка екстракт од ванила Сомелете ги чајните бисквити во прав, измешајте...

Чоко-лешник бомбици

Чоко-лешник бомбици

Чоко-лешник бомбици Превкусни бомбици од само 3 состојки! • 1 пакување протеински пудинг (150г)• 1 пакување Деспина колачиња со лешник (може да користите и од тие без шеќер)• 100-150г мелени јатки (ставете 100г па додадете по потреба)• кора од портокал и стопено...

Баклава со крем од ф’стак

Баклава со крем од ф’стак

Баклава со крем од ф’стак Мислам дека го имаме победникот во баклавите - ова е лудило! 🤩 500 г кори за баклава350 г крем од ф’стак Витаминка200 г мелени оревиСончогледово масло за попрскување БрилијантЗа шербет:500 мл вода600 г шеќер1 ванилин шеќер Витаминка Соединете...

Раванија

Раванија

Раванлија Дефинитивно еден од моите омилени старински рецепти, кој го подготвувала мојата баба, мајка ми и јас сега. 1 чаша шеќер1 чаша млака вода2 чаши брашно1/2 сончогледово масло Брилијант1 ванилин шеќер Витаминка1 прашок за пециво Витаминка200 г мармалад од цреша...

Чоко вишна торта

Чоко вишна торта

Чоко вишна торта Торта без печење и совршена комбинација на чоколадо и вишна. За базата:150 г мелени јатки150 г мелена плазма75 г стопен путер3-4 лажици млеко по потреба2 лажици чоколаден кремЗа филот:200 г крем сирење (или веганско маскарпоне за посно1 пакување...

Посна морков торта

Посна морков торта

Посна морков торта морков торта Торта:2 шолји брашно1 лажиче прашок за печиво1 лажиче сода бикарбона½ лажиче сол2 лажички цимет1 лажичка морско оревче1 ½ шолја шеќер2 ⅓ шолји рендано моркови2 ленени јајца (2 лажици мелено ленено семе со 6 лажици вода)½ шолја...

Протеински чизкејк коцки

Протеински чизкејк коцки

Протеински чизкејк коцки Еден од моите омилени и лесни десерти. БАЗА• 100г мелени овесни снегулки• 100г Деспина колачиња• 100г кокосово масло• по потреба 1-2 лажици млеко.ФИЛ• 300г грчки јогурт• 3 лажици мед/шеќер од урми• 3 лажици густин• 3 јајца• ванилин...