Солени Рецепти

Крем салата со макарони и туна

Крем салата со макарони и туна

Крем салата со макарони и туна 180 гр туна од конзерва120 гр варена пченка100 гр ситни макарони5 средни корнишони200-250 гр кисела павлака90 мл мајонезсол и црн бибер 1. Се варат макароните и се оставаат убаво да се изладат и да се исцедат.2. Корнишоните се сецкаат на...

Макарони

Макарони

  Макарони Брз појадок MakaroniSolCrn piperDomaten sosKaskaval 500 gr.Makaronite se varatSe dodava solcrn piperDomaten sosSe mesa zaedno se zacinuvaMagdonos i rendan kaskaval Lesno za gotvenje соленидоручекостанатолесно15 - 30...

Солени Стапчиња

Солени Стапчиња

Солени Стапчиња 1 килограм Брашно1 коцка Свеж Квасец3 лажици Шеќер300 милилитри Млеко200 милилитри Масло Брилијант1 лажица Сол Се замесува меко тестоСе остава да кисне повеќе од 30минСе кинат мали топчиња кои се поставуваат на намаслена површинаСе сукаат танко и се...

Бургер

Burger Lesno i vkusno 200 gr meleno mesoSolVegetaKromitKaskavalPomfritKecapMajonezSalataKrastaviciPatlidzani Meleno mesoSolBiberVegetaMasloKaskavalRazni salatiKecap majonezPomfrit Lesno za gotvenje соленивечераостанатосредно30 - 60...

Бургер

Бургер Рецепт:За бургер лепчето / лајбицата125 мл млако млеко1 лажичка шеќер1 лажичка сув квасец1 белка од јајце (жолчката за премачкување)1 лажичка сол3 лажици масло250-270 гр меко брашноСусам+За плескавицата:220-250 гр мелено месо1 мал ситно сецкан...

Доматна супа со киноа и наут

Доматна супа со киноа и наут

Доматна супа со киноа и наут Супа од домати 1 тегла пасата1 тегла наут1 ќеса киноа1 литар вода2 лажици сол1 лажица бибер1 лук (ситно исечкан)2 главици кромид (ситно исечкани)2 моркови (изрендани)1 пиперка (исечена)1 лажица црвен пипер Во тенџере, ставете го зеленчукот...

Сендвич со крем салата од јајца

Сендвич со крем салата од јајца

Сендвич со крем салата од јајца Крем салата од јајца 3 јајца (сварени)3 лажици мајонез1 лажица сенф3 парчиња кашкавал3 парчиња мисиркини градисол (бибер)микс салата Во длабок сад ставете ги јајцата и згмечете ги со вилушка. Ставете мајонез, сенф и зачини. Измешајте....

Супа од брокула и тарана

Супа од брокула и тарана

Супа од брокула и тарана Супа од брокула 1 главица брокула1 кромид (ситно исечкан)2 чешниња лук (ситно исечкани)500 грама спанаќсол (бибер, семки од тиква, оригано и зачини по желба) Во тенџере ставете масло да се загрее. Ставете ги кромидот и лукот да се испржат...

Крем туна салата со наут

Крем туна салата со наут

Крем туна салата со наут Совршен протеински ручек готов за 5 минути. 1 конзерва тунапола конзерва наут1 лажица сенфполна лажица посен мајонез или павлака3 лажици сецкани маслинки1 младо кромидче2-3 исецкани кисели краставички1 лажица семки (по желба)сол и бибер по...