Макарони во брз сос од печурки

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: средно
Време: 15 - 30 мин.

Макарони во брз сос од печурки

Tastify
подготовка 10 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Во сад на оган ставете 4 литри вода и додајте го зачинот од бибер и сол.
 • Во зовриената вода додајте ги макароните и варете ги 5 минути. Варените макарони исцедете ги.
 • Во друг сад ставете 1 литар вода и додајте ја посната крем супа од печурки.
 • Континуирано мешајте со жица за матење додека супата зоврие.
 • Во зовриената супа додајте ги маринираните печурки и варете за време од 5 минути.
 • Потоа,во садот додајте ги исцедените макаронии продолжете со варењето уште 5 минути.
 • Топлите макарони во брз сос од печурки, зачинетеги со свежо мелен црн бибер и послужетеги со ситно сечкан магдонос.

Намирници
  

 • 400 г макарони
 • 4 л вода
 • 1 лажица мешавина црн, бел, црвен бибер и морска сол од Витаминка.

За сос од печурки:

 • 1 ќесичка посна крем супа од печурки од Витаминка
 • 1 л вода
 • 300 г маринирани шампињони
 • црн бибер во зрно од Витаминка.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг