Тиро салата со лепче

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

 

Дел од денот: вечера
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Тиро салата со лепче

Tastify
подготовка 10 minutes
готвење 15 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Во длабок сад ставете го сирењето и издробетего со
 • Во садот додајте павлака и измешајте.
 • Фефероните исечкајте ги и додајте ги во салатата.
 • Зачинете со маслиново масло, оригано, мешавина од зачини и лук по желба.
 • Тестото за пица исечете го на осмини и премачкајте го со изматена белка.
 • Наросете сусам и оригано.
 • Ставетего во тава и печете го во загреана рернана 250 степени за време 5-7 минути, додека порумени.
 • Салатата сервирајте ја во сад, ставете малку масло, феферони и оригано.
 • Послужете ја со топлото лепче.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 200 г фета или крем сирење
 • 200 мл кисела павлака
 • 4-5 феферони
 • 1 лажица Брилијант екстра девствено маслиново масло
 • ½ мала лажичка оригано
 • мешавинаод зачини (црн, бел, црвен пипер и морскасол) по вкус од Витаминкасвежлук или лук во прав по желба.

За лепче (фурнаринки):

 • тесто за пица
 • 1 белка
 • сусам и оригано.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг