Едноставен и брз рецепт за похувани пилешки прсти

by | Мај 12, 2023 | 1 comment

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: средно
Време: 30 - 60 мин.

Едноставен и брз рецепт за похувани пилешки прсти

Tastify
подготовка 15 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Пилешките прсти измијте ги и сварете ги.
 • Лукот излупете го, исечкајте го и изгмечете го.
 • Во сад подгответе мешавина од зачини.
 • Ставете ги претходно припремениот лук, карито,мелениот црн пипер, Дафинка мешаниот зачин и зачинот за пилешко.
 • Потоа,пилешките прсти добро истријте ги со подготвената мешавина од зачини за добро да се распореди вкусот.
 • Секој од од нив извалкајте го прво во брашно,па во изматените јајца и на крај во лебните трошки.
 • Така припремените пилешки пртси пржете ги во загреано Брилијант масло додека поруменат.
 • Похуваните пржени прсти извадете ги на решетка или врз кујнска хартија за да се исцедат од вишокот масло.
 • Послужете ги додека се топли со прилог од помфрит,кечап, сос за скара и салата.
 • На здравје!

Намирници
  

 • пилешки прсти по потреба
 • 3 јајца (по потреба зголемете ја дозата)
 • лебни трошки по потреба
 • брашно по потреба
 • Дафинка мешан зачин по вкус
 • 4 чешниња лук
 • кари од Витаминка по вкус
 • прстофат зачин за пилешко од Витаминка
 • Брилијант масло по потреба за пржење
 • мелен црн пипер по вкус.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

1 Comment

 1. Nada Nikolova

  Превкусни пилешки прсти кои се едностсвни за подготовка со убава мешавина на зачини имаат посебен шмек.И моите деца ги обожаваат и сами си ги подготвија по вашиот рецепт. Пробано и одсега често ќе си ги подготвуваат. Благодарам.😊👌🍻

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг