Сутлијаш со ванила и Пастела пудинг од кокос

by | Ное 27, 2023 | 0 comments

Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 10 - 15 мин.

Сутлијаш со ванила и Пастела пудинг од кокос

Glavcev
Враќање во детството од првата помисла " Сутлијаш " ама не било каков туку со пудинг од кокос , комбинацијата е предобра топло ви препорачувам да си ја направите. 
Се се става оддеднаш и на тивок оган да си крчка со повремено мешање. Кога че почне да се згуснува значи е на самиот крај и во посебно тајнирче раствараш едно пакетче Пастела пудинг од @vitaminka.mk со 50гр млеко и го додаваш кај сутлијашот мешкаш едно 2-3 минутки и спремно е за сервирање.

Чекори на подготовка
 

 • Сите состојки ги спојуваш
 • Со непрекинато мешање готвиш околу 20 мин додека не се зготви оризот
 • На страна пудингот го мешаш со 50 мл ладно млеко 
 • На крај го мешаш пудингот со оризот 
 • Промешуваш 2 минутки
 • Сервираш

Намирници
  

 • 125гр Ориз
 • 125гр Шеќер
 • 500мл Вода
 • 500мл Млеко
 • 1 Екстракт од ванила
 • 1 пакување Пастела пудинг со вкус на кокос од Витаминка
 • 1 Кокос за сервирање (опционално)
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг