Посна крем чорба од зеленчук и брокула

by | Мар 26, 2024 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: веган, посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Посна крем чорба од зеленчук и брокула

tea trpovska
Чорба од брокула
подготовка 1 minute
готвење 1 minute
вк. време 1 minute
порции 6

Чекори на подготовка
 

 • На средна температура, загрејте малку масло во тенџере. Додајте ги кромидот лукот и пржете го околу 5 минути, додека да омекнат.
 • Додадете ги исечените компири, брокулата, пиперките. Пржете ги сите заедно околу 5 минути.
 • Додадете вода и коцки за супа во тенџерето. Оставете да се се вари сѐ додека да омекне зеленчукот
 • Кога сѐ ќе биде меко и сварено, зачинете со сол, бибер.
 • Со вилушка, смачкајте дел од зеленчукот, па ставете крем и оставете да се готви дополнителни 2 минути, додека да добие кремаста текстура.
 • Сервирајте ја крем чорбата топла и уживајте!

Намирници
  

Состојки:

 • 1 голем брокула исечена на парчиња
 • 2 средни компири исечени на парчиња
 • 1 главица кромид исечена на парчиња
 • 1 чешне лук ситно исечкано
 • 2 пиперки исечени на ситни парчиња
 • ситни сечкан магдонос
 • 1, 5 л вода
 • 2 коцки за супа зеленчукова
 • сол и бибер
 • сончогледово масло
 • крем од растително потекло овес, соја
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг