Доматна супа со киноа и наут

by | Апр 25, 2024 | 0 comments

Дел од денот: вечера, ручек
Тип: веган, посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Доматна супа со киноа и наут

Теа Трповска
Супа од домати
подготовка 1 minute
готвење 1 minute
порции 8

Чекори на подготовка
 

 • Во тенџере, ставете го зеленчукот да се пржи. Кога ќе омкне, ставете ги киноата и наутот. Налејте вода, пасата и зачини. Варете додека да се свари киноата, но повремено ставајте вода, ако е потребно.

Намирници
  

 • 1 тегла пасата
 • 1 тегла наут
 • 1 ќеса киноа
 • 1 литар вода
 • 2 лажици сол
 • 1 лажица бибер
 • 1 лук ситно исечкан
 • 2 главици кромид ситно исечкани
 • 2 моркови изрендани
 • 1 пиперка исечена
 • 1 лажица црвен пипер
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг