Крем салата со макарони и туна

by | Јун 14, 2024 | 0 comments

Крем салата со макарони и туна

Lidija Ristovska

Чекори на подготовка
 

  • 1. Се варат макароните и се оставаат убаво да се изладат и да се исцедат.
  • 2. Корнишоните се сецкаат на ситни коцки ,туната се цеди убаво од маслото.
  • 3. Во сад се ставаат макароните, туната, пченката, сецканите корнишони, павлаката, мајонезот, сол и црн бибер. Се меша убаво да се изедначи салатата.Се става во фрижидер да отстои неколку часа пред да се сервира.

Намирници
  

  • 180 гр туна од конзерва
  • 120 гр варена пченка
  • 100 гр ситни макарони
  • 5 средни корнишони
  • 200-250 гр кисела павлака
  • 90 мл мајонез
  • сол и црн бибер
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг