Чоколадирани колачи со кокос

by | Ное 2, 2022 | 1 comment

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Чоколадирани колачи со кокос

Tastify
подготовка 30 minutes
готвење 30 minutes
порции 25 парчиња

Чекори на подготовка
 

 • Во мал сад на оган ставете ги слатката павлака, шеќерот, путерот, кокосовото масло и ванилиниот шеќер.
 • Мешајте додека шеќерот и путерот се растопат.
 • Во длабок сад ставете го кокосот и додајте ја смесата со течната павлака.
 • Убаво измешајте за да се добие хомогена смеса.
 • Врз кујнска даска ставете најлонска фолија и додајте ја смесата.
 • Ставете уште еден слој фолија и израмнете со сукало.
 • Формирајте правоаголна кора со дебелина 1,5-2 см.
 • Смесата ставете ја во фрижидер за време од 20-30 минути.
 • Со нож исечете правоаголни парчиња со големина по желба.
 • Чоколадото растопете го во сад на пареа или микробранова печка.
 • Додајте 2 лажици Брилијант масло и измешајте.
 • Колачињата чоколадирајте ги и редете ги врз хартија за печење.
 • Оставете го чоколадото кратко да се излади.
 • Декорирајте ги со линии од растопено чоколадо или кокос.
 • Готовите чоколадирани колачи со кокос послужете ги со топло кафе и уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 200 мл слатка павлака
 • 40 г шеќер
 • 25 г путер
 • 1 лажица кокосово масло (во замена може да се искористи путер)
 • 1 ќесичка ванилин шеќер од Витаминка
 • 200 г кокос од Витаминка

За глазура:

 • 200 г Синтагма какао табла за торти (чоколадо за готвење)
 • 2 лажици Брилијант масло.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

1 Comment

 1. Cvetanka

  5 stars
  Vkusno,mmmm😉,,,👌

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг