Лесен рецепт за ќофтиња од пилешко месо и грашок

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: тешко
Време: 30 - 60 мин.

Лесен рецепт за ќофтиња од пилешко месо и грашок

Tastify
подготовка 15 minutes
готвење 20 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Стекот измелете го во машина за мелење и ставете го во поголем сад.
 • Во друг сад ставете го грашокот да се вари. Потоа, исцедете го и измешајте го со мелениот стек.
 • Во садот со месото додајте ги јајцето,млекото, зачините и брашното по потреба.
 • Потоа,убаво измешајте за да добиете хомогена смеса.
 • Од соединетата смеса со помош на лажица формирајте ќофтиња.
 • Ќофтињата може да ги испржите или да ги испечите.
 • Ако ги пржите, ставете ги во тава со Брилијант масло и пржете ги на средна температура.
 • Доколку ги печете, ставете ги во тава обложенасо хартија и печете ги во претходно загреана рерна на 220 степени за време од 20-25 минути.
 • Готовите ќофтиња послужете ги додека се топли со гарнир и свежа салата по избор.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 400 г мелен пилешки стек
 • 100 г варени исцеден грашок
 • 1/2 лажица Дафинка
 • сол и црн бибер од Витаминка по вкус
 • 1 јајце
 • 1 лажица Витанез или 2 лажици Брилијант масло
 • 2 лажици млеко
 • малку брашно за да се соедини смесата и да се оформуваат ќофтињата.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг