Наполеон колачи со лиснато тесто и цреши

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: средно
Време: над 60 мин.

Наполеон колачи со лиснато тесто и цреши

Tastify
подготовка 30 minutes
готвење 30 minutes
порции 13 парчиња

Чекори на подготовка
 

 • Замрзнатото лиснато тесто извадете го од замрзнувачот и оставете го на собна температура 15 до 20 минути.
 • Потоа исечете го на 12 еднакви квадрати.
 • Наредете ги парчињата лиснато тесто во тава обложена со хартија за печење и ставете ги во загреана рерна на 200 °C.
 • Печете го лиснатото тесто 10 до 15 минути додека порумени.
 • Извадете го тестото од рерната и оставете го да се излади.
 • Во сад за матење ставете го крем пудингот од ванила и додајте 100 мл млеко.
 • Изматете со миксер за време од 3-4 минути додека се добие густ крем.
 • Во друг сад за матење ставете ја шлаг пената и додајте 100 мл млеко.
 • Изматете со миксер за време од 3-5 минути додека се добие густ шлаг.
 • Во садот со крем пудингот додајте ја шлаг пената и изматете кратко за да се соединат состојките.
 • По желба додајте шеќер во прав.
 • Во чаша или друг сад ставете го желатинот и додајте 50 мл вода.
 • Измешајте и оставете го да набабри за време од 3 минути.
 • Желатинот растопете го на оган или во микробранова печка, притоа внимавајте да не зоврие.
 • Во садот со пудингот додајте го желатинот и изматете со миксер околу минута до две.
 • Филот оставете го 10-20 минути.
 • Коцките од лиснато тесто пресечете ги на половина(хоризонтално).
 • Треба да добиете 24 парчиња.
 • Со готварски шприц ставете малку фил врз еден слој лиснато тесто.
 • Потоа наредете неколку парчиња сечкани цреши и додајте уште малку фил.
 • Ставете друг слој од лиснато тесто, филувајте и додајте јагоди.
 • На крај ставете уште еден слој лиснато тесто.
 • Нанесете уште малку фил и додајте цреши сечени на половина.
 • Потребни се 3 квадрати од лиснато тесто за да се состави еден наполеон колач.
 • Чоколадото растопете го на пареа.
 • Колачите декорирајте ги со растопено чоколадопо желба и шеќер во прав.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 500 г замрзнато лиснато тесто
 • 1 ќесичка шлаг крем со вкус на ванила без варење од Витаминка
 • 1 ќесичка шлаг пена од Витаминка
 • 200 мл млеко
 • 50-100 г шеќер во прав од Витаминка
 • 1 ќесичка желатин
 • 50 мл вода
 • 300 г цреши
 • 50 г Синтагма какао крем за торти (чоколадо за готвење)за декорација по желба.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг