Печен помфрит од компири и тиквички на лесен начин

by | Ное 2, 2022 | 2 comments

 

Дел од денот: вечера
Тип: останато
Teжина: средно
Време: 30 - 60 мин.

Печен помфрит од компири и тиквички на лесен начин

Tastify
подготовка 15 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Компирите и тиквичките измијте ги и излупете ги, па исечкајте ги на парчиња со слична големина и ширина.
 • За од тиквичката да добиете парчиња кои личат на помфрит, најлесно е ако прво ја пресечете на 3 парчиња по нејзината должина, а потоа од секое од нив извадете кришки слични на оние кои се добиваат при сечењето на компирите.
 • Исечете ги сите по должина и ќе имате слични парчиња.
 • Ова е важно заради печењето, бидејќи одат во иста тава/плех и треба подеднакво да се зготват и двата зеленчуци за истото време.
 • Рерната загрејте ја на 250 степени.
 • Во меѓувреме, на хартија ставете ги парчињата во плехот, на едната половина компирите, а на другата тиквичката.
 • Потурете Брилијант масло одозгора и зачинете со зачинот за помфрит.
 • По желба додајте и малку од мешавината од зачини со сол.
 • Измешајте.
 • Печете 30 до 40 минути или додека помфритот добие убава боја.
 • Сосот се подготвува претерано лесно.
 • Измијте го и исечкајте го магдоносот.
 • За најдобар ефект, пред да го сечкате,исушете го со кујнска хартија.
 • Во сад ставете го магдоносот и останатите состојки за сосот.
 • Зачинете по вкус со предложените зачини во листата и измешајте.
 • Декорирајте со малку црн бибер одозгора, сервирајте и на здравје.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • За помфрит:
 • 4-5 средно големи компири
 • 1 поголема тиквичка
 • Брилијант масло по потреба
 • Зачин за помфрит од Витаминка по потреба.
 • За сос:
 • 250 г павлака
 • Мешавина од зачини (црн, бел, црвен пипер и морска сол) по вкус од Витаминка
 • 1 лажица Брилијант масло
 • 4 полни лажци ситно сечкан магдонос
 • 1 лажица кечап од Витаминка
 • Црн бибер од Витаминка.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

2 коментари

 1. Jone Klenko

  Vkusno

  Reply
 2. Спасенка

  5 stars
  По мој вкус

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг