Посни мини пица палачинки

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

Дел од денот: доручек
Тип: посно
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Посни мини пица палачинки

Tastify
подготовка 10 minutes
готвење 15 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Во сад ставете го брашното, печивото,ориганото и солта.
 • Добро измешајте.
 • Во друг сад ставете ги посниот мајонез,кечапот и маслото.
 • Измешајте ги и додајте ги во садот со сувите состојки.
 • Додајте ја и водата и убаво измешајте за смесата да се соедини.
 • Печете на средна температура, во загреано и малку намрсено тавче за палачинки.
 • Соедна лажица зацрпете од смесата, а со другата одделете ја во тавчето.
 • Кога ќе падне во тавчето ќе наликува на топче со неправилна форма, па по потреба малку притиснете одозгора.
 • Почекајте 2 минути да се испечи од едната страна,а потоа превртете ја и оставете ја уште 1-2 минути да се печи од другата страна.
 • Ако температурата ви е посилна, прилагодете го печењето, но трудете се секоја палачинка да е зготвена и во внатрешноста.
 • Сервирајте со кечап и маслинки за прилог и уживајте во светот на вкусовите.
 • На здравје!

Намирници
  

 • 1 чаша брашно
 • 1 лажиче прашок за печиво од Витаминка
 • 1 лажиче оригано
 • 1/2 лажиче сол
 • 2 полни лажици посен мајонез од Витаминка
 • 2 лажици кечап од Витаминка
 • 1 лажицa Брилијант масло
 • 150 мл вода
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг