Пролетна свежа салата со домати и спанаќ

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

 

Дел од денот: вечера
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Пролетна свежа салата со домати и спанаќ

Tastify
подготовка 5 minutes
готвење 10 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Доматите исечкајте ги на мали кругови или четвртинки.
 • Краставицата исечете ја на кругови.
 • Спанаќот и ливчињата рукола, добро измијте ги и исечкајте ги.
 • Спанаќот и руколата додајте ги во садот со доматите и краставицата.
 • Кромидотвизлупете го и исечкајте го на кругови и додајте го во садот со зеленчуците.
 • По желба може да додадете и маслинки.
 • Сите состојки измешајте ги и зачинете со мешавината од зачини, балсамико и масло Брилијант омега 3.
 • Готовата свежа салата со домати и спанаќ послужете ја веднаш како прилог за ручек или вечера.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 5 шери домати
 • 1 краставица
 • 2-3 чаши млад свеж спанаќ
 • 1 главица кромид
 • рукола или листови од глуварче по желба
 • 1-2 лажици масло Брилијант омега 3 или Brilliant Extra Virgin, ладно цедено маслиново масло
 • оцет балсамико
 • мешавина од зачини од Витаминка (црн, бел, црвен бибер и крупна морска сол).
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг