Реден рататуј од сезонски зеленчук

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Реден рататуј од сезонски зеленчук

Tastify
подготовка 45 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Модрите патлиџани, тиквичките, половина од пиперките и кромидот темелно измијте ги и исечете ги на кругови.
 • Преостаната половина од пиперките измијте ги и исечкајте ги на стапчиња.
 • Во тава на оган, на загреано Брилијант маслиново помас масло кратко запржете ги пиперките и кромидот, па додајте ги пелати доматите или доматното пире.
 • Чешнињата лук ситно исечкајти ги и заедно со морската сол, мелениот црниот пипер,ловоровиот лист и мајчината душица додајте ги во тавата.
 • Тавата покријте ја и оставете сосот да се готви околу 40 минути на ниска температура.
 • Модрите домати, преостанатите пиперки и тиквичките посебно запржете ги на 2 лажици маслиново масло.
 • Во тава за печење додајте го доматниот сос и 1 лажица балсамико оцет, а потоа наредете ги модрите патлиџани, пиперките и тиквичките.
 • Печете во загреана рерна на 200 степени за време од 15 минути.
 • Редениот рататуј украсете го по желба со сечкан млад кромид.
 • Уживајтево светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 350 г модри патлиџани
 • 350 г тиквички
 • 350 г црвени пиперки
 • 350 г жолти или зелени пиперки
 • 500 г пелати или доматно пире
 • 350 г црвен кромид
 • 3 чешниња лук
 • 6 лажици Брилијант маслиново помас масло
 • мајчина душица по желба
 • ловоров лист
 • 1 лажица балсамико оцет
 • морска сол и мелен црн пипер од Витаминка по вкус.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг