Турте за прво запче – традиционален семеен рецепт

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

Дел од денот: доручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: над 60 мин.

Турте за прво запче – традиционален семеен рецепт

Tastify
подготовка 30 minutes
готвење 1 hour
порции 8 парчиња

Чекори на подготовка
 

 • Во поголем сад за месење, изматете ги со виљушка прво јајцата, а потоа додајте ги млекото и Брилијант маслото.
 • Кората од лимонот измијте ја и изрендајте ја,а по желба пред да ја рендате, оставете го лимонот да отстои најмалку 30 минути во 200 мл вода со 1 лажиче сода бикарбона.
 • Потоа,додајте ја во садот со течните состојки.
 • Во друг сад, измешајте ги брашното со содата бикарбона, прашокот за печиво, шеќерот и ванилиниот шеќер.
 • Потоа,во садот со сувите состојки постепено додавајте ја смесата со јајцата и мешајте.
 • Почнете да мешате со лажица додека се оформи топче од тесто, а потоа со раце, месете го тестото 10 минути или повеќе, за убаво да се соедини.
 • Рерната загрејте ја на 180 степени.
 • Во меѓувреме, тавата (или калап 24 см) намрсете ја со масло.
 • Не е грешка ако го печете во поголема тава или калап, само да знаете дека ќе варира висината на туртето и соодветно ќе мора да се намали времето за печење ако е во поголема тава, а пониско.
 • Ова е важна насока од подготовката, затоа што ако не го запазете добро печењето,може да не се допече убаво внатрешноста и средината да остане повлажна од краевите.
 • Измесеното тесто за турте, ставете го во тавата и декорирајте го по желба.
 • Најлесно и традиционално декорирање на кое се сеќаваме, е со шарени чоколадни бонбони.
 • Така припременото турте, ставете го во загреаната рерна и намалете ја температурата на 160 степени.
 • Печете 45 минути до 1 час, зависно од рерната.
 • Проверете со дрвена чепкалка дали внатрешноста е печена и туртето е спремно.
 • Уживајте во светот на вкусовите, ви посакуваме здрави, силни и бели запчиња на вашите најмили!

Намирници
  

 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша Брилијант масло
 • 2 јајца
 • рендана кора од 1 лимон
 • 1 ½ чаша шеќер
 • 1 лажиче сода бикарбона од Витаминка
 • 1 ќесичка прашок за печиво од Витаминка
 • 1 ќесичка ванилин шеќер од Витаминка
 • 1 кг брашно.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг