Веге бургери со тиквичка

by | Ное 2, 2022 | 1 comment

 

Дел од денот: ручек
Тип: веган
Teжина: средно
Време: 15 - 30 мин.

Веге бургери со тиквичка

Tastify
подготовка 20 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Тиквичките изрендајте ги на крупната страна од рендето.
 • Ставете ги во длабок сад и посолете ги.
 • Оставете ги 15 минути.
 • Потоа добро исцедете ги.
 • Во садот со тиквичките додајте ги јајцата и сенфот.
 • Измешајте ги и додајте ги пченкарното, интегралното брашно, прашокот за пециво, лукот во прав и мешаниот зачин.
 • Добро измешајте и зачинете со сол и мелен црн бибер по вкус.
 • На крај додајте ситно сечкан копар, нане или свеж магдонос по избор.
 • Вонелеплива тава на оган, на умерено високатемпература ставете 3-4 лажици масло дасе загрее.
 • Во загреаното масло со помош на поголема лажица или црпалка ставете од смесата и формирајте плескавица.
 • Плескавицитепржете ги по 1-2 минути од двете страни,додека поруменат.
 • Пржените плескавици извадете ги врз кујнска хартија за да се впие вишокот на масло.
 • Во длабок сад ставете ги состојките за сосот и добро измешајте.
 • Лепчињата за сендвичи пресечете ги на половина и потпечете ги на тостер.
 • Врз едната половина на лепчето ставете по 1 лажица од сосот, зелена салата, 1-2 веге плескавици, парче кромид и домат.
 • Ставете ја втората половина од лепчето.
 • Постапката повторете ја со сите лепчиња.
 • Послужетеи уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 4 лепчињаза сендвичи
 • 4 листовизелена салата
 • 1 домат
 • 1 главица црвен кромид

Завеге плескавици од тиквичка (12-14плескавици):

 • 2 тиквички
 • 2 јајца
 • 1 лажица сенф од Витаминка
 • 3 лажици пченкарно брашно
 • 5 лажици интегрално брашно
 • ½ лажичка лук во прав или 2 чешниња свеж лук
 • ½ ќесичка прашок за пециво од Витаминка
 • 1 лажица мешан зачин Дафинка
 • сол и мелен црн бибер по вкус
 • копар,нане или свеж магдонос по избор
 • Брилијантмаслиново помас масло за пржење.

За сос:

 • 4 лажици Витанез мајонез
 • 1 лажица кечап
 • 1 лажица сенф
 • ½ лажичка кромид во прав
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажичка црвена пипер
 • ½ лажичка шеќер
 • прстофатсол
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

1 Comment

 1. Tastify

  5 stars
  Прекрасен

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг