Вегетаријански ќофтиња од праз и компир во тавче

by | Ное 2, 2022 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: веган
Teжина: средно
Време: 15 - 30 мин.

Вегетаријански ќофтиња од праз и компир во тавче

Tastify
подготовка 20 minutes
готвење 20 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Компирот измијте го, излупете го и ставете го да се вари.
 • Во меѓувреме исчистете го празот и ситно исечкајте го.
 • Користетего само белиот дел од него. За да си ја олесните работата, по желба може да користите кујнски сечко.
 • Во сад за готвење загрејте ги петте лажици масло и додајте го сечканиот праз.
 • Додајтеполовина лажичка сол и кратко пропржетена средна температура со постојаномешање.
 • Потоа додајте малку вода и динстувајте додека празот целосно омекне.
 • Омекнатиотпраз оставете го да се излади.
 • Варениот компир изгмечете го со виљушка како пире и во него додајте ги празот, јајцето,лебните трошки, црниот бибер и мешаниот сув зачин по вкус.
 • По потреба додајте исол.
 • Смесата добро измешајте ја и распоредете ја на набрашнета работна површина.
 • Со помош на рацете обликувајте ќофтиња со големина по желба.
 • Ќофтињата пржете ги на малку загреано масло од двете страни додека поруменат.
 • Празпослужете ги додека се топли. На здравје!

Намирници
  

 • 2 страка праз
 • 1 средно голем компир
 • 5 лажици Брилијант масло
 • сол и црн бибер по вкус
 • мешансув зачин Дафинка по вкус
 • 1 јајце
 • 50 мл вода
 • 2 лажици лебни трошки
 • брашно по потреба
 • масло за пржење по потреба.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг