Бела крем салата со компир и мајонез

by | Мај 12, 2023 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: тешко
Време: 15 - 30 мин.

Бела крем салата со компир и мајонез

Tastify
Кој не би сакал брз и лесен рецепт? Секој од нас ќе се согласи дека е така, па пробајте ја нашата бела крем салата со компир,мајонез и кисело млеко. Состојките се едноставни, а вкусот е многу пријатен и ќе се „заљубите“ уште при првиот залак како и ние!
Оваа салата одлично се комбинира со месо на скара или топло печено домашно лепче(кликнете за предлог рецепт за лепче).
подготовка 10 minutes
готвење 10 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Најпрво подгответе ги компирите.
 • Излупете ги и ставете ги во тенџере со ладна вода и малку сол и оставете да се варат, или прочитајте ја тука најдобрата техника за варење на компири за салата.
 • Сварените компири извадете ги од тенџерето и оставете да се изладат, па исечете ги на коцки.
 • Сите состојки, варените компири, сечканиот магдонос, киселата павлака, мајонезот и иситнетото сирење ставете ги во длабок сад, посолете и зачинете со црн пипер,па убаво измешајте.
 • Готовата крем салата од компири е највкусна откако ќе се излади, а тоа може да го направите и во фрижидер.
 • Изладената крем салата од компири послужете ја декорирана со гранче магдонос.

Намирници
  

 • 400 гр варени компири
 • 400 мл кисела павлака
 • 200 мл Витанез салатен мајонез
 • 150 гр сирење
 • неколку ливчиња магдонос
 • цеден сок од 1 лимон
 • сол и црн пипер по вкус.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг