Брза мусака со пире од компири

by | Мај 12, 2023 | 2 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: тешко
Време: 30 - 60 мин.

Брза мусака со пире од компири

Tastify
подготовка 20 minutes
готвење 25 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Кромидот и лукот ситно исечкајте ги.
 • Во тава на оган ставете масло да се загрее.
 • Во загреаното масло додајте ги исечканиот кромид и лук.
 • Пржете ги додека кромидот добие светло кафеава боја.
 • Потоа додајте го меленото месо и промешајте.
 • Кога месото ќе се запржи, додајте Дафинка(мешан зачин) и мелен црн пипер.
 • Измешајте и тргнете ја тавата од огнот.
 • Започнете со подготовка на пирето од компири.
 • Во тенџере на оган ставете ја водата да се вари.
 • Штом водата зоврие додајте сол и мешан зачин.
 • Тенџерето тргнете го од огнот.
 • Во тенџерето додајте ги млекото и содржината од ќесичките за пирето.
 • Измешајте и додајте го путерот.
 • Оставете го пирето околу 10-тина секунди.
 • Во намрсена тава за печење, ставете половина од пирето.
 • Врз пирето распоредете го филот од мелено месо.
 • Во тавата ставате ја останатата половина пире и попрскајте малку масло.
 • Така припремената мусака од пире ставете ја да се печи во загреана рерна на 200 степени за време од 15-20 минути.
 • Јајцата изматете ги, а по желба додајте малку млеко.
 • Изматените јајца додајте ги во тавата, наредете шери домати по желба и продолжете со печење уште 5-10 минути.
 • Уживајте во светот со вкусовите на Витаминка!

Намирници
  

За инстант пире од компири:

 • 2 ќесички инстант пире од Витаминка
 • 1 л вода
 • 1 лажичка сол
 • 1 мала лажичка мешан зачин Дафинка
 • ½ л млеко
 • 2 лажици путер

За фил:

 • 300 г мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 мала лажичка мешан зачин Дафинка
 • мелен црн пипер од Витаминка
 • Брилијант масло по потреба
 • 3 јајца
 • 10 шери домати по желба.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

2 коментари

 1. MAJA ATANASOVSKA SPASESKA

  2 stars
  Супер идеја !

  Reply
 2. Цветанка

  5 stars
  Ова е супер,без лупење,варење,пасирање.Побрзо амин,повкусно амин.Благодарам за рецептот😘

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг