Брзи пикник погачки – вкусни залчиња за целото семејство

by | Мај 12, 2023 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: средно
Време: 15 - 30 мин.

Брзи пикник погачки – вкусни залчиња за целото семејство

Tastify
подготовка 15 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Во сад ставете ги јајцата и изматете со виљушка.
 • Додајте ја изварката, павлаката, киселото млеко,Брилијант маслото, Витанезот, исечканите маслинки, зелените перца од младите лукчиња и изренданите моркови.
 • Убаво измешајте.
 • Во друг сад измешајте ги сите суви состојки.
 • Соединете ги двете смеси, па убаво измешајте за добро да се соедини смесата.
 • Во плех ставете хартија за печење и со помош на 2 лажици ставајте од смесата врз хартијата.
 • Не мора специјално да се трудите во оформувањето на погачките, бидејќи при печењето самите ќе се оформат.
 • За една погачка доволна ви е една полна супена лажица од смесата.
 • Печете ги во плех обложен со хартија за печење,во претходно загреана рерна на 250 степени,за време од 13-15 минути.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 400 г изварка
 • 2 јајца
 • 100 мл кисела павлака
 • 4 лажици кисело млеко
 • 1 лажиче Витанез
 • 110 мл Брилијант масло
 • 2 полни лажици сечкани маслинки
 • 2 средно големи изрендани моркови
 • исечкани зелени перца од 4-5 млади лукчиња
 • 1 лажиче сол
 • 1/4 лажиче црн пипер од Витаминка
 • 1/2 лажиче прованса зачин – за замена може оригано
 • 2 лажички прашок за печиво од Витаминка
 • 1/2 лажичка сода бикарбона од Витаминка
 • грахам брашно по потреба (отприлика 4-5 лажици).

Совети плус за состојките:

 • Наместо зелени перца од лук, може да додадете малку лук во прав и да ставите 2-3 ливчиња спанаќ или блитва.
 • По желба, може да ставите бело, наместо интегрално брашно.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг