Грахам крекери со зачини и семиња

by | Мај 12, 2023 | 0 comments

 

Дел од денот: доручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Грахам крекери со зачини и семиња

Tastify
Совети плус:
Внимавајте да не ги пресолите со крупната сол.
Ако сакате може и да ги замрзнете, ќе бидат одлични и потоа формата може да ја менувате по желба.
Предлог сос: По желба може да ги послужите со едноставен сос од 3 лажици павлака, 1лажиче Витанез и 1 лажица кечап и поросено со оригано по вкус од Витаминка.
подготовка 20 minutes
готвење 20 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Во сад ставете ги сите суви состојки и измешајте со помош на лажица.
 • Додајте ја водата и веднаш потоа и маслото.
 • Замесете убаво изедначено тесто и поделете го на 2 дела.
 • Од секој дел, со помош на сукало направете тенка правоаголна кора со дебелина на бисквита.
 • Од едната кора исечете ленти, а од другата триаголници.
 • Веднаш ставајте ги во плех за печење, обложен со хартија.
 • Тестото одговара на 2 големи плеха полни со крекери.
 • Готовите грахам крекери премачкајте ги со матено јајце и поросете со крупна сол по вкус.
 • Печете ги во претходно загреана рерна на 200степени, 12 до 15 минути, зависно од рерната.
 • Посакувам добар апетит!

Намирници
  

 • 10 г сув квасец
 • 3 чаши грахам брашно
 • 1 чаша млака вода
 • 150 мл Брилијант масло
 • 20 г ким
 • 100 г сусам
 • 2 лажици семе од афион
 • 1/2 лажица оригано од Витаминка
 • 1 лажица сол

За премачкување и одозгора:

 • 1 јајце
 • крупна морска сол по потреба.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг