Крцкави вртени стапчиња со зачини и крупна сол

by | Мај 12, 2023 | 2 comments

 

Дел од денот: доручек
Тип: останато
Teжина: средно
Време: 15 - 30 мин.

Крцкави вртени стапчиња со зачини и крупна сол

Tastify
Совети плус:
Стапчињата се доста тенки, па најкарактеристично во овој рецепт е печењето. Пред крајот посебно внимавајте да не ви изгорат и пазете ги.
За да добиете стапчиња кои се прави, ставајте ги директно во плехот за печење откако ќе ги оформите.
подготовка 30 minutes
готвење 10 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Во сад ставете ги квасецот и млаката вода.
 • Измешајте и оставете кратко да се соединат, па додајте го и Брилијант маслото.
 • Во друг поголем сад измешајте ги брашното,солта, ситната црвена пипер, кимот и сусамот.
 • Додајте ги течните состојки во садот со измешаните суви состојки.
 • Замесете убаво изедначено тесто и поделете го на 2 дела.
 • Од секој дел, со помош на сукало направете тенка правоаголна кора.
 • Така истенчената кора исечете ја на хоризонтални ленти со ширина од 8-10 мм, а потоа пресечетена половина по должина.
 • Земете една лентичка, спојте и ги краевите,малку истегнете и спирално извртете ја.
 • Веднаш ставајте ги во плехот за печење, кој може да е обложен со хартија или да е премачкан со Брилијант масло.
 • Постапката повторувајте ја додека завршите со сите ленти.
 • Рерната загрејте ја на 200 степени.
 • Пред печење, оформените вртени стапчиња со зачини премачкајте ги со матено јајце и поросете со крупна сол по ваш вкус.
 • Печете ги на 200 степени за време од 7-10 минути,зависно од рерната.

Намирници
  

 • 1 коцка квасец
 • 250-300 мл млака вода
 • 150 мл Брилијант масло
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • 200 г сусам
 • 20 г ким
 • 2 лажички ситна сол
 • 1 кг брашно.

За премачкување и одозгора:

 • 1 јајце
 • крупна морска сол од Витаминка по потреба.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

2 коментари

 1. Lefka

  Ke gi probam da gi napravam

  Reply
 2. MAJA ATANASOVSKA SPASESKA

  2 stars
  Интересно , треба да се проба .

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг