Посна овошна торта без печење

by | Мај 12, 2023 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: веган, посно
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Посна овошна торта без печење

Tastify
Совет плус: Ако количината сок од праски е мала, додајте малку вода.
подготовка 40 minutes
порции 15 парчиња

Чекори на подготовка
 

 • Во тенџере на оган ставете 500 мл вода да се вари.
 • Пудинзите измешајте ги со шеќерот и додајте 100 мл вода.
 • Измешајте за да се растопи шеќерот.
 • Во зовриената вода додајте ги пудинзите,мешајте со жица за матење и варете 2-3минути.
 • Кремот тргнете го од огнот и оставете го да се излади.
 • Праските исечкајте ги на мали коцки, а сокот ставете го во чинија.
 • Бананите исечкајте ги на кругови.
 • Шлаг пената ставете ја во сад за матење и додајте 300 мл вода.
 • Изматете ја во цврст шлаг.
 • Маргаринот исечете го на мали коцки и додајте го садот со изладениот пудинг.
 • Изматете со миксер за да се соединат и постепено додавајте половина од изматената шлаг пена.
 • Земете една бисквита и потопете ја во сокот од праски.
 • Ставете ја во тава.
 • Постапката повторете ја и со преостанатите бисквитии наредете еден ред во тавата.
 • Врзнив ставете половина од филот со пудинзите и додајте ги сечканите праски.
 • Наредете друг ред бисквити претходно натопени во сок од праски.
 • Додајте го преостанатиот фил и наредете ги парчињата банана.
 • Врз нив ставете го третиот ред со бисквити,исто претходно натопени во сок.
 • Тортата премачкајте ја со преостанатата шлаг пена и ставете ја во фрижидер за да се стегне преку ноќ.
 • Изладената посна овошна торта исечете ја на коцки,декорирајте ја со кокос, калинки и нане.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 1 кг посни бисквити
 • 1 поголема конзерва праски (820 г) од Витаминка
 • 2 пудинзи од ванила од Витаминка
 • 900 мл вода
 • 3 лажици шеќер
 • 125 г маргарин
 • 300 г поснашлаг пена
 • 2 банани
 • кокос од Витаминка, калинки и нане за декорација.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг