Брз ориз со пилешко (Караванче)

by | Јун 16, 2023 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: тешко
Време: 15 - 30 мин.

Брз ориз со пилешко (Караванче)

Tastify
подготовка 20 minutes
готвење 30 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Стекот исечете го на коцки со големина 1,5*1,5 см.
 • Во големо караванче ставете 2 лажици масло и кромид и да се загрее на умерено висока температура за кромидот да добие црвеникава боја.
 • Додајте го пилешкиот стек, оризот,лукот и зачинетесо сол,црн бибер,Дафинка зачин и соја сос од Витаминка.
 • Додајте ја златната мешавина, додајте вода за убаво да ги покрие состојките и ставете го да се печи во рерна на 180 степени околу 30 минути односно додека да се потпечи по ваш вкус.
 • Топлиот брз ориз со пилешко послужете го со срирача по желба.
 • Уживајте во светот на вкусовите!

Намирници
  

 • 3 чаши ориз со долго зрно
 • 350 г пилешки стек
 • 4 лажици Брилијант масло
 • 1⅓ чаша замрзната златна мешавина (грашок, морков и пченка)
 • 3 страка сечкан млад кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 3 лажици соја сос од Витаминка
 • Дафинка зачин од Витаминка
 • морска сол и мелен црн бибер од Витаминка.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг