Крцкави печени тиквички со сос од кечап и мајонез

by | Јун 16, 2023 | 0 comments

 

Дел од денот: ручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Крцкави печени тиквички со сос од кечап и мајонез

Tastify
подготовка 5 minutes
готвење 15 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Тиквичката убаво измијте ја.
 • Потоа пресечете ја на половина по должината.
 • Секој дел пресечете го на три еднакви делови.
 • Потоа исечете кришки со големина по желба.
 • Во тава ставете хартија за печење.
 • Во чинија ставете го брашното, мешаниот зачин Дафинка и додајте малку мелен црн бибер од Витаминка.
 • Измешајте ја смесата со лажица.
 • Во друга чинија ставете ги јајцата и изматете ги со виљушка.
 • Солениот чипс Бонитас издробете го и ставете го во чинија.
 • Земете едно парче тиквичка и извалајте го во брашно.
 • Потоа ставете го во садот со изматени јајцаи на крај извалајте го во дробениот солен чипс.
 • Вака приготвените тиквички наредете ги во тавата за печење.
 • Попрскајте ги со масло и ставете ги да се печат во загреана рерна на 220 степени за време од 15 до 20 минути.
 • Во меѓувреме подгответе го сосот.
 • Во мал длабок сад ставете го кечапот,витанезот и ориганото.
 • Измешајте со лажица додека се добие хомогена смеса.
 • Крцкавите печени тиквички извадете ги од рерната и оставете ги кратко да се изладат.
 • Потоа наредете ги на чинија и послужете ги во комбинација со сосот.
 • На здравје!

Намирници
  

 • 1 тиквичка со средна големина
 • 3 ќесички солен чипс Бонитас или Бонитас со чили вкус
 • 2 јајца
 • 1 мала лажичка мешан зачин Дафинка
 • брашно по потреба
 • црн бибер од Витаминка по вкус
 • масло Брилијант за попрскување.

За сос:

 • 100 мл пикантно лут кечап од Витаминка
 • 50 мл Витанез
 • 1 мала лажичка оригано
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг