Шагети во доматен сос и лук

by | Ное 28, 2023 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: веган, останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Шагети во доматен сос и лук

Vkusno bez meso
Страст за шпагети! Моето љубовно дело во кујната е оваа сочна комбинација на шпагети, доматен сос и лук.
подготовка 10 minutes
готвење 20 minutes
вк. време 30 minutes
порции 2

Чекори на подготовка
 

 • Насечкај го лукчето или поминете го низ преса за лук
 • Насечкај го и кромидот
 • На загреан тефлон стави една лажица маслиново масло за готвење и пржење, стави го насечканото лукче и кромидот убаво да се испржат
 • Додади ги чери доматите, поклопи со капак да омекнат
 • Додади ги шпагетите и изренданата моцарела
 • Додади за крај оригано

Намирници
  

 • 2 средни лукчиња
 • 1/2 главица кромид
 • 1 рака чери домати
 • 200 гр. шпагети
 • 100 гр. моцарела
 • 1 мала лажица оригано
 • 1 лажица маслиново масло за готвење и пржење од Витаминка
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг