Салата во тортиља со леќа

by | Дек 7, 2023 | 0 comments

Дел од денот: вечера, ручек
Тип: веган, посно
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Салата во тортиља со леќа

Vkusno bez meso
Совршена комбинација на леќа, марула, морков, суви брусници и тостирани микс семиња - сè што ви треба за да го наполните вашиот ден со хранливи материи и вкус.
подготовка 10 minutes
готвење 10 minutes
вк. време 20 minutes
порции 4 луѓе

Чекори на подготовка
 

 • Леќата ја варите во 300 мл. Вода
 • Во чинија ја сечкате марулата заедно со морковот
 • Ја зачинувате со лимонов сок, вински бел оцет, маслиново масло, бибер и сол
 • Ја масирате со раце салата за да може да се впија сосот од дресингот и ја
 • додавате веќе варената и исцедена леќа
 • Врз тортиља размачкувате една лажица посен мајонез
 • Врз мајонезот додавате од салата и виткате во тортиља

Намирници
  

 • 100 гр. Леќа
 • Неколку листови марула
 • 1 морков
 • 1 рака сува брусница
 • 3 лажици тостирани микс семиња
 • 50 мл. Маслиново масло Витаминка
 • 1 полна лажици вински бел оцет витаминка
 • 2 полни лажици лимонов сок витаминка
 • Мелен бибер Витаминка
 • Сол Витаминка
 • 1 тортиља
 • 1 лажица посен мајонез Витанез витаминка
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг