Домашна чоколадна торта

by | Јан 10, 2024 | 17 comments

 

Тип: останато
Време: 30 - 60 мин.

Домашна чоколадна торта

Marija Ristevska
Домашна чоколадна торта

Чекори на подготовка
 

 • Жолчките, шеќерот и ванилиниот шеќер изматете ги и варете ги на пареа околу 10мин.
 • Додајте исечкано чоколадо и мешајте додека се растопи.
 • Оставете малку да се излади,па додадете ја во изматен путер на собна температура.
 • Во истата смеса додадете го изматениот шлаг.
 • Оставете го филот во фрижидер.
 • Изматете ги белките и додадете малку сол, додадете го шеќерот и изматете.
 • Додадете ги оревите и брашното промешано со прашок за пециво.
 • Печете во тава обложена со хартија за печење.
 • Исечете ја кората на 3дела.
 • На пареа истопете 100г чоколадо со 3лажицимасло.
 • Откако ќе ја тргнете од оган, додадете една лажица маргарин.
 • Секоја кора премачкајте ја со фил а одозгора прелијте ја со растопено чоколадо.

Намирници
  

 • Фил
 • 8 жолчки
 • 100 гр шеќер
 • 2 Ванилин шеќер
 • 150 гр чоколадо
 • 200 гр путер
 • 1 ќесичка шлаг
 • Кора
 • 8 белки
 • 6 големи лажици шеќер
 • 150 гр мелени ореви
 • 8 големи лажици брашно
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

17 коментари

 1. Viktorija Velichkovska

  5 stars
  Прекрасен рецепт

  Reply
 2. Lidija Ristovska

  Браво одличен рецепт

  Reply
 3. Viktorija Ristovska

  5 stars
  Превкусна

  Reply
 4. Jelena Stankova

  5 stars
  Odlicno

  Reply
 5. Milena Mihajlovska

  5 stars
  Прекрасен рецепт

  Reply
 6. Kristina Kristina

  Чоколадна торта моја омилена

  Reply
 7. Jovanka Petrusevska

  Супер идеја!!!

  Reply
 8. Elena Petrevska

  5 stars
  Преубава торта со преубавите производи на Витаминка.

  Reply
 9. Emilija Simonovska

  5 stars
  Перфекција

  Reply
 10. Emilija Simonovska

  Преслатка на изглед треба да се проба

  Reply
 11. Marija Petrovska

  5 stars
  Odlicen 5

  Reply
 12. Marija Petrovska

  5 stars
  Вкусно

  Reply
 13. Aleksandra Markovska

  5 stars
  Прекрасно

  Reply
 14. Kristina Kristina

  5 stars
  Фантастично

  Reply
 15. Milena Mihajlovska

  5 stars
  Mmm vkusno

  Reply
 16. Nikolina Angelovska

  5 stars
  Преубаво

  Reply
 17. Sandra Stojkovska

  5 stars
  Супер рецепт

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг