Салата со мајонез

by | Фев 1, 2024 | 1 comment

Дел од денот: вечера, доручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Салата со мајонез

Мартина Илова
Слична верзија како руската салата, само со неколку состојки помалку. Идеална за семејни собири, родендени и многу прослави.
подготовка 20 minutes
готвење 10 minutes
вк. време 30 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • 1.Сварете ги убаво компирот и јајцата.
 • 2.Откако ќе се сварат, оставете ги да се изладат и излупете ги.
 • 3.Изрендајте ги сите состојки - компирот, јајцата, шунката и корнишоните.
 • 4.Истурете ги сите состојки заедно со зачините во поголем сад и промешајте убаво.
 • 5.Послужете со топли кифли или лепче.

Намирници
  

 • 500 г компир
 • 200 г шунка
 • 4 корнишони
 • 3 јајца
 • 7 лажици мајонез
 • 3 лажички сол
 • 1/2 лажичка бибер

Забелешки

Можете да додадете и павлака, сирење, маслинки и што друго сакате.
Салатата соберете ја во тегла и ставете ја во фрижидер - така може да стои до неколку дена.
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

1 Comment

 1. Mihaela

  5 stars
  Предобро

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг