Шведско ќофте

by | Мар 5, 2024 | 0 comments

Време: 30 - 60 мин.

Шведско ќофте

tea trpovska
Шведско ќофте
подготовка 1 minute
готвење 1 minute
вк. време 1 minute

Чекори на подготовка
 

Подготвка:

 • Измешајте ги месото и додајте ги кромидот, лукот, лебните трошки и јајцето. Промешајте, па додајте го млекото и зачинете со сол и црн бибер.
 • Со раце обликувајте мали топчиња, наредете ги на чинија и оставете ги во фрижидер околу 2 часа, за подобро да си ја здржат формата во готвењето.
 • Ставете тавче на средна температура и во него загрејте масло. Ставете ги ќофтињата да се пржат додека не добијат кафеава боја од сите страни.
 • Испржените ќофтиња наредете ги во тавче, прекријте ги со алуминиумска фолија и ставете ги да се готват уште 30 минути во рерна на 180°С

Намирници
  

Состојки:

 • 500 гр говедско мелено месо
 • 250 гр свинско мелено месо
 • 1 главица ситно исецкан кромид
 • 1 чешне лук исецкан или толчен
 • 100 гр лебни трошки
 • 5 лажици млеко
 • 1 лажица оригано
 • 1 јајце
 • сол
 • црн бибер
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг