Салата од бел грав

by | Апр 5, 2024 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Салата од бел грав

Tastify

Чекори на подготовка
 

 • Измијте ја зелената салата и наредете ги листовите во чинија за сервирање.
 • Сварете го белиот грав во солена вода и внимавајте зрната да не бидат преварени.
 • Исцедете го сварениот грав и оставете го да се олади.
 • Исецкајте го кромидот на ситни парчиња и во посебен сат измешајте ги гравот, кромидот, маслинките и исецканиот магдонос.
 • Зачинете со сол, црн бибер и сок од лимон. Сервирајте ја смесата на листовите од зелената салата.

Намирници
  

 • 250 гр. грав од Витаминка
 • кромид
 • 50 гр. зелена салата
 • 20 црни маслинки
 • 3 лажици сецкан свеж магдонос
 • 1 лимон сок
 • сол
 • бибер од Витаминка
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг