Посна чорба од леќа

by | Апр 8, 2024 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Посна чорба од леќа

Tastify

Чекори на подготовка
 

 • Излупете ги компирите и исечете ги на коцки.
 • Исецкајте ги ситно кромидот, пиперката, доматот и морковите.
 • Ставете малку Брилијант масло во тенџере и оставете да се загрее.
 • Во загреаното масло ставете го кромидот и пржете додека не омекне.
 • Додајте ги сецканите компири и морковите, ставете малку вода и оставете кратко да се динста.
 • Се додава и сецканата пиперка и се динста околу 1 минута.
 • Потоа додадете ги Дафинка леќата, исецканиот домат и зачинете со Дафинка зачинот, црвена пипер, буковец и сол.
 • Мешајте постојано и додајте врела вода.
 • Покријте со капак (не целосно, за да не претече) и оставете да се вари на тивок, умерен оган до еден час.
 • Пред да го тргнете тенџерето, додајте магданос и лукче.
 • Варете уште неколку минути.
 • Топлата посна чорна послужете ја веднаш.
 • Bon appétit!

Намирници
  

 • 150-200 гр. Дафинка леќа
 • 2 моркови
 • 1 пиперка
 • 2 компира
 • 1 главица кромид
 • 1 домат
 • црвена пиперка
 • зачин Дафинка
 • малку сол
 • 2-3 чешниња лук
 • магдонос
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг