Супа од брокула и тарана

by | Апр 15, 2024 | 0 comments

Дел од денот: ручек
Тип: посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Супа од брокула и тарана

Теа Трповска
Супа од брокула
подготовка 1 minute
готвење 1 minute
вк. време 1 minute
порции 4

Чекори на подготовка
 

  • Во тенџере ставете масло да се загрее. Ставете ги кромидот и лукот да се испржат малце. Потоа ставете ги парчињата брокула, спанаќ, зачинете со зачин Дафинка, ставете 1 литар вода и оставете да се свари брокулата, 30 минути. По желба, ставете ја целата смеса во блендер и изблендајте ја, или со алатка за пасирање, испасирајте. Пред крај, сервирајте со крем од растително потекло (соја, овес), ставете печени семки од тиква и малку малсиново. Voilà.

Намирници
  

  • 1 главица брокула
  • 1 кромид ситно исечкан
  • 2 чешниња лук ситно исечкани
  • 500 грама спанаќ
  • сол бибер, семки од тиква, оригано и зачини по желба
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг