Janevska Emilija

Лепињи

  Лепињи Идеални за сендвичи за на школо 1 сув квасец2 лажици шеќер25 мл. Зејтин1 белка150 мл. Топло млеко250 грама брашноМало лажиче сол1 жолчка2 лажици млеко Првата група на смеса ја соединуваме и оставаме квасецот да надојде.Го додаваме брашното и...

Посни ванилици

Посни ванилици

  Посни василици Вкусни, меки, ванилици идеални за секој ден 260 грама брашно200 грама маргарин3 лажици шеќер во прав2 ванилин шеќерчаша јогурт мелено - сецкани ореви (количината на оревите е пред се да се сецкаат) Замесуваме тесто од маргарин, шеќерот во прав и...

Млечни кифлички

  Млечни кифлички Млечки кифлички кои се топат во уста 700-730 грама брашно1 лажица сол1 квасец2 јајца3 лажици шеќер80 мл. зејтин400 мл. топло млеко150 гр. маргарин2 жолчкималку млеко Замесуваме компактна смесаОставаме 1 часСмесата ја делиме на 15 топчињаГи...