Посни ванилици

by | Јан 18, 2024 | 0 comments

 

Тип: посно
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Посни василици

Janevska Emilija
Вкусни, меки, ванилици идеални за секој ден
подготовка 20 minutes
готвење 30 minutes
вк. време 50 minutes

Чекори на подготовка
 

 • Замесуваме тесто од маргарин, шеќерот во прав и ванилиниот шеќер
 • Додаваме брашно
 • На крај, мелено сецканите ореви
 • Смесата ја ставаме во најлон фолија и во фрижидер да одмара тестото 1 час
 • Формираме ванилици во форма на топче и ги редиме во тава за печење обложена со хартија за печење
 • Печеме 10 мин на 160 степени, во претходно загреана рерна
 • Веднаш, врело, секое го валкаме во мешавина од шеќер во прав и 1 ванилин шеќер

Намирници
  

 • 260 грама брашно
 • 200 грама маргарин
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 2 ванилин шеќер
 • чаша јогурт мелено - сецкани ореви количината на оревите е пред се да се сецкаат
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг