чорби

Посна крем-супа од спанаќ

Посна крем-супа од спанаќ

Посна крем-супа од спанаќ 1 главица кромид2 чешниња лук3 компира400 гр спанаќ1 морков1 пашканатсолбибермагдонос Измијте и исчистите го зеленчукот, потоа исецкајте го во големо тенџере.Додајте вода и варете го зеленчукот околу половина час.Откако ќе се свари, изматете...

Посна крем чорба од зеленчук и брокула

Посна крем чорба од зеленчук и брокула

Посна крем чорба од зеленчук и брокула Чорба од брокула Состојки:1 голем брокула (исечена на парчиња)2 средни компири (исечени на парчиња)1 главица кромид (исечена на парчиња)1 чешне лук (ситно исечкано)2 пиперки (исечени на ситни парчиња)ситни сечкан магдонос1, 5 л...