Чурос

by | Фев 8, 2024 | 2 comments

 

Дел од денот: доручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 15 - 30 мин.

Чурос

Мартина Илова
Доколку немате идеја што да подготвите за денот на вљубените - овој брз и лесен десерт е токму вистинскиот избор!
подготовка 10 minutes
готвење 15 minutes
вк. време 25 minutes
порции 4

Чекори на подготовка
 

 • Ставете ја во тенџере водата да зоврие, а во меѓувреме во еден сад соединете ги брашното, шеќерот и прашокот за пециво.
 • Откако ќе зоврие, додадете го путерот да се растопи, а потоа додадете ја смесата со брашно, ванилиниот шеќер и исклучете го шпоретот.
 • Измешајте убаво, така што треба да добиете тесто.
 • Во тестото додадете го и јајцето.
 • Во шприц ставете ја смесата и во тава врз хартија за печење формирајте срца.
 • Печете во претходно загреана рерна на 200С околу 15 минути.
 • Чоколадата растопете ја со маслото.

Намирници
  

 • 200 мл вода
 • 50 г путер
 • 140 г брашно
 • 3 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер Витаминка
 • 1/2 прашок за пециво Витаминка
 • 1 јајце

За прелив:

 • 100 г чоколада за готвење Витаминка
 • 50 мл масло Витаминка
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

2 коментари

 1. Веки

  5 stars
  Највкусни и најдобри рецепти!!!

  Reply
 2. Mihaela

  5 stars
  Превкусно 😍

  Reply

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг