Чоко коцки

by | Фев 29, 2024 | 0 comments

Teжина: лесно

Чоко коцки

Чекори на подготовка
 

 • Обложи тавче со големина 20x20цм со пластична фолија.
 • Измешај ги млекото, какаото, чоколадото, ванилата и гризот и готви ги со постојано мешање додека не згусне убаво.
 • Гризот мора да е добро сварен.
 • На крај, кога ќе биде згуснато, додадете го кокосот или мелените јатки.
 • Префрлете ја смесата во тавчето и ставете ја да се згусне во фрижидер неколку саати или преку ноќ.
 • Кога ќе биде стегнато, превртете го и со мокар нож исечете 16 коцки.
 • Извалкајте ги коцките во кокос или мелени јатки.

Намирници
  

 • 1 л млеко
 • 180-200 г гриз
 • 150 г чоколадо
 • 4-5 лажици мед
 • 50 г какао
 • ванила екстракт
 • 20-30 г мелени јатки или кокос
 • кокос или мелени јатки за валкање
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг