Пита со корнфлекс

by | Мар 15, 2024 | 0 comments

Дел од денот: вечера, доручек
Тип: останато
Teжина: лесно
Време: 30 - 60 мин.

Пита со корнфлекс

Мартина Илова
Моето ново откритие на совршенство, на кое бев доста скептична за вкусот…но на крај излезе се совршено!
подготовка 10 minutes
готвење 25 minutes
вк. време 35 minutes
порции 6

Чекори на подготовка
 

 • Изматете ги јајцата заедно со киселото млеко и солта.
 • Откако ќе ги изматите, додадете ги и останатите состојки постепено.
 • Смесата ставете ја во тава врз хартија за печење, наросете сусам и сув магдонос по желба.
 • Печете во рерна на 185С околу 25 минути.
 • Послужете со чаша јогурт или павлака.

Намирници
  

 • 250 г корнфлекс @vitaminka.mk
 • 2 јајца
 • 300 г кисело млеко
 • 100 мл сончогледово масло @vitaminka.mk
 • 200 г дробено сирење
 • 2 лажички сол
Го пробавте рецептот?Кажете ни како Ви се допадна!

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рејтинг