Mena Karafiloska

Бургер

Burger Lesno i vkusno 200 gr meleno mesoSolVegetaKromitKaskavalPomfritKecapMajonezSalataKrastaviciPatlidzani Meleno mesoSolBiberVegetaMasloKaskavalRazni salatiKecap majonezPomfrit Lesno za gotvenje соленивечераостанатосредно30 - 60...

Баунти коцки

Баунти коцки

Баунти коцки Лесно и вкусно 200 gr чоколада200 gr путер100 gr шеќер3 јајца1 лажица какао80 gr брашнопециво2 шлаг крем1 шлаг пена Се топи путерот со чоколадо Се додава шеќеротСе вади од оган и се редат јајцата убаво се меша И се додава брашното, пецивото и какаоСе меша...

Лазањи

Лазањи

  Лазањи Вкусно и лесно за правење полесно за јадење 500 gr лазањи1/5 l павлака за готвење400 gr мелено месо300 ml доматен соседен кромидмалку куркумасолвегета300 gr кашкавал Се реди во плех од лазањите еден ред Се става на секоја кора павлака за готвење мелено...

Шишарки

Шишарки

Шишарки Шишарки со чоко покс 250 gr Чоко покс2 лажици Мед50 gr Путер100 gr Сусам100 gr Чоколада Се топи маргаринотСо шеќерИ медотСе трга од оган и се реди чоко покси сусамотМалку прелив, се меша убавоСе остава малку да олади и се прави шишарки низ цедалче или...

Овошни коцки

Овошни коцки

Овошни коцки Коцки со овошје по желба ПандишпанМлекоШеќерПутерХоплаОвошјеПрелив Пандишпан се мати со 6 јајца6 лажици шеќер6 лажици брашноПецивоСе печи на 180 степениСе сечат коцкиСе филова со пудинзи од шумско овошјеВо литар млекоОткако ќе се олади, се додава измешан...

Еклери

Еклери

Еклери Еклери полнети со пудинг од ванила на Витаминка 250 ml voda125 ml maslo160 gr brasno4 jajcaFil.1 l mlekoDva pudinga od vanila8 lazici seker50 gr puterOdozgora so topena cok Se zovira masloto i vodata i se dodava brasnoto.se ladi i se stava jajca edno po edno.se...